Diwali: svátek světel

Diwali, neboli také festival světel, je jedním z nejvýznamnějších hinduistických svátků. Oslavy probíhají v průběhu 5 dní a symbolizují vítězství dobra nad zlem. Název pochází ze sanskrtského Dīpāvali, což znamená “rozsvícení řad světel”. Lidé zdobí své domy, obchody i další veřejná místa malými olejovými lampami, které mají chránit domácnost před temnotou.

Jeden svátek, tisíce příběhů

Jedná se o oslavu nového roku a začátků a pro hinduisty má stejný význam jako vánoční svátky pro křesťany. Každý rok začíná jiný den v říjnu nebo listopadu, letos vychází na 24. října. V průběhu staletí se Diwali stal národním festivalem, který si užívají i nehinduistické komunity a každá část Indie si původ svátku trochu upravila. Například v severní Indii se vypráví příběh o návratu prince Rámy po 14 letech ve vyhnanství. Na jihu oslavují Diwali jako den, kdy Krishna porazil zlého démona Narakasura, který ve svém paláci uvěznil 16 000 žen.

Aside background image

5 dní oslav

1. den

Lidé důkladně uklízejí své domovy a nakupují něco vzácného - konkrétně zlato, stříbro, drahé kameny, nebo kuchyňské náčiní a oblečení, aby jim přineslo štěstí. Večer se před domy rozsvěcují hliněné lampy na přivítání bohyně Lakshmi.

2. den

Před hlavním dnem oslav probíhají velké přípravy. Na podlahách lidé vytvářejí složité umělecké vzory známé jako “rangoli”. Vysypávají se pomocí materiálů jako jsou barevný písek, květy, suchá mouka, barevná rýže, ze kterých vznikají mnohotvárné ornamenty, symboly i obrazy.

3. den

V hlavní den festivalu rodiny společně uctívají bohyni Lakshmi. Hinduisté věří, že v tento den bohyně Lakshmi vstupuje do jejich domovů a žehná oddaným štěstí a bohatství. Celý den provází ohňostroje a zapalování tradičních olejových lamp.

4. den

Čtvrtý den je prvním dnem nového roku, který se nese ve znamení návštěv. Lidé navštěvují přátele a příbuzné s dárky a přáními. Společně hodují a modlí se za nové lepší začátky.

5. den

Bratři navštíví své sestry, které je přivítají s láskou a bohatým jídlem. Provádějí obřad zvaný “tilak” a modlí se jeden za druhého.

ZAJÍMAVOST!

Finanční rok v Indii začíná právě prvním dnem oslav Diwali, což jim má na dalších 12 měsíců přinést štěstí. Zároveň je Diwali jednou z nejrušnějších nákupních sezón. Nakupuje se nové oblečení, které je považováno za další způsob jak se zbavit zla a jít vpřed.

sdílet

Další příběhy

Připravte svůj Bagind na jaro

Připravte svůj Bagind na jaro

Připravte svůj Bagind na jaro s tou správnou péčí. Váš výrobek Vám poté bude dělat radost mnoho let.

Jaro s Bagind

Jaro s Bagind

Jaké Bagind kousky skvěle doplní Váš jarní šatník a jsou pro jaro přímo stvořené? Objevte naše tipy.

Seznamte se s našimi výrobci

Seznamte se s našimi výrobci

Poznejte naše indické výrobce Dennise a Deepeshe a kolumbijského výrobce Lindermana.

Kožený Valentýn

Kožený Valentýn

Tipy na valentýnské dárky pro muže i pro ženy. Udělejte si letos krásný kožený Valentýn!

Cukroví z tsampy

Cukroví z tsampy

Ochutnejte cukroví z tradiční himalájské tsampy.

Vánoční dárky pro ni

Vánoční dárky pro ni

Výběr těch nejlepších vánočních dárků z pravé kůže pro maminku, babičku, sestru i kamarádku.

Vánoční dárky pro něj

Vánoční dárky pro něj

Přinášíme výběr dárků pro muže, které chcete potěšit poctivě vyrobeným dárkem. Tipy na dárky pro tatínka, dědečka, bráchu i manžela.

Návštěva Indie: kulturní šok

Návštěva Indie: kulturní šok

6 statečných z řad našeho týmu se vydalo na třítýdenní výpravu do daleké extotické Indie, kde sídlí naše výroba. Jaké byly první dojmy? Jak se indický život liší od toho našeho? To a mnohem víc jsme pro Vás sepsali v následujícím článku.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?