Návštěva koželužny

V rámci naší indické expedice jsme kromě výroby navštívili i koželužnu, která nám dodává kůže, ze kterých potom indický výrobce Dennis a jeho tým vyrábí Vaše kabelky a batohy. Rozhodli jsme se Vám ukázat, kde se kůže bere a jak se s ní pracuje, než se dostane k nám.

V celé oblasti Thárské pouště jsou jen 3 koželužny. Ta, se kterou spolupracujeme my, je od Jaisalmeru, kde sídlí naše výroba, vzdálená 350 km. Je tou nejbližší v okolí a kromě precizní práce jsme při výběru hleděli právě i na vzdálenost, abychom zbytečně nezatěžovali přírodu zbytečně dlouhým transportem materiálu. Jedná se o menší tradiční koželužnu, kde se řemeslo, podobně jako v naší výrobě, předává z generace na generaci.

Současná indická vláda vidí práci v koželužně jako “nečistou”, ačkoliv my jsme se na vlastní oči přesvědčili, že prostředí je čisté a zdraví nezávadné. Místní muže se od ní snaží odradit nabídkami “lepší” práce ve státních službách. Řemeslo je tak dennodenně v ohrožení. 

Unique selling icon
12 zručných mužů
V koželužně je zaměstnáno 12 kožedělců, z nichž každý se stará o jiný krok vypracování kůží.
Unique selling icon
22 dní poctivé práce
Celý proces zpracování kůže od jejího stažení, vyčinění až po naolejování zabere v průměru 22 dní.
Unique selling icon
70 let tradice
Koželužna, se kterou spolupracujeme, funguje na trhu již 70 let a využívá tradičních postupů.
Unique selling icon
60 000 kůží ročně
Ano, čtete správně. Ročně 12 kožedělcům projde pod rukama 60 000 kůží.

Kozí kůže je v Indii druhotným produktem masovýroby. Kozí maso je, i z náboženských důvodů (největší zastoupení mají v Indii Hinduisté a Muslimové), tím nejoblíbenějším. Bez přičinění kožedělců a dalších, kteří z kůží následně vyrábí, by skončila jako odpadní materiál pravděpodobně někde na skládce.

Na vlastní oči

Prohlédněte si video

V roce 2022 jsme koželužnu navštívili osobně, společně s naším výrobcem Dennisem. Hned u vstupu nás přivítalo osm usměvavých mužů v čele s majitelem, který se nás hned ujal a vzal nás na prohlídku celého areálu. Prohlídku doprovázel i velmi podrobným popisem celého procesu, který Vám teď představíme.

Krok 1

Práce s kůží začíná už v řeznictví, kde staženou kůži řezníci prosolí, aby nevyschla. Dříve se kůže odchlupovala ručně, což zabralo i měsíc práce. Nyní je už tento proces mechanizovaný, a tak se jeho doba zkrátila na pouhý týden. 

Krok 2

Odchlupená kůže dorazí do koželužny, kde se 20 dní namáčí v nálevu z dhamasy (místní keř), aby pustila zbytky vaziv a pojiv a zbavila se i dalších látek, které by pak při jejím zpracování dělaly neplechu (tuk). Při tomto procesu také kůže získává svou typickou barvu. Poté putuje na 2 dny do solné lázně. 

Během celého procesu se kůže průběžně strečuje, aby dosáhla své maximální velikosti a všechny části procesu tak působily na celý povrch. Kůže má tendeci se srážet, a tak i již zpracovanou kůži musí Dennis před samotných stříháním znovu natáhnout, aby byla kůže rovná a poddajná.

Krok 3

Po vyjmutí ze solné lázně se kůže nechá proschnout 1-2 dny na slunci a poté se pečlivě naolejuje a nechá vstřebat. Po tom, co dostane pomyslné poslední pomazání, putuje kůže v malé bílé dodávce prašnými cestami Thárské pouště až do Dennisovy výroby.

Pak už kůže putuje do výroby

Můj účet

Zapomněli jste heslo?