5 tipů pro eco-friendly kempování

Milujete vyrážet vstříc dobrodružství do nádherné přírody a usínat jen tak, s hvězdami nad hlavou? I kempování má ovšem svá pravidla, která bychom měli dodržovat, aby byl dopad na životní prostředí co nejmenší. Chovejme se k matce přírodě s úctou. Stokrát nám to vrátí svými překrásnými dary.
Ironií je, že co přijedeme při kempování obdivovat, často svým jednáním zničíme. Ať už je to ničení vegetace, zanecháním odpadu nebo kácení dřevin, dopad venkovní rekreace může být pro životní prostředí devastující.
Všechny čtyři české národní parky hlásí za loňský rok vyšší návštěvnost. Krkonoše loni navštívilo až šest milionů lidí, což z nich dělá jeden z nejnavštěvovanějších národních parků v Evropě. Národní park České Švýcarsko loni navštívilo přibližně 750 tisíc turistů.

1. tip: Připravte si jídlo předem a vše a zabalte do eko krabiček.
Zodpovědné plánování jídla začíná zhodnocením, kolik jídla vlastně celá rodina při kempování opravdu sní. Všechny krabičky na jídlo bezpečně uložíte do tašky Boxey, která je speciálně upravená právě na cestování s krabičkami na jídlo. Popřemýšlejte o tom, jak jsou vybrané potraviny baleny. Dehydrovaná jídla a další pokrmy se obvykle balí do plastů na jedno použití a jiných materiálů poškozujících životní prostředí. Místo použití jednorázových produktů, jako jsou plastové fólie, zvolte obaly z včelího vosku, které mají lehčí ekologické stopy.

Seznamte se s Boxey

Prostorná hnědá kožená taška s odnímatelnými popruhy, díky kterým ji můžete nosit přes rameno i v ruce. Vznikla na přání našich zákazníků, kteří hledali větší pracovní tašku, do které by schovali i krabičku s obědem. A tak vznikla Boxey. Uvnitř najdete pestrobarevnou klikatou podšívku a dvě postranní kapsy na zip na peněženku, klíče i telefon.
Nejprodávanější
Boxey

Boxey

2 990 Kč

2. tip: Nepoužívejte plastové lahve na jedno použití.
Alternativ k plastovým lahvím je dnes nespočet. Místo nákupu jednorázových plastových lahví na vodu investujte do těch z ekologických materiálů. Opakovaně použitelné nádoby se často vyrábějí z dvoustěnné vakuově uzavřené nerezové oceli, což poskytuje další bonus - voda vydrží déle příjemně studená. Navíc jsou tyto lahve mnohem odolnější.

3. tip: I při kempování lze umývat nádobí šetrně k životnímu prostředí.
Umývání nádobí může mít při kempování obrovský dopad na životní prostředí, a to kvůli množství spotřebované vody, škodlivým mýdlům a chemickým prostředkům. Použijte raději biologické alternativy, které navíc nenechají žádné stopy na kůži.

4. tip: Vaření a příprava pokrmů při kempování.
Začněte investicí do kvalitního nádobí. Nekupujte levné hrnce, které je třeba každý rok vyměňovat. Místo toho se zaměřte na kvalitnější kempingové nádobí, které něco vydrží a neskončí na skládce. Než začnete vařit, přemýšlejte o tom, jak šetřit vodou. Naplánujte si vhodné recepty předem. Skvělým způsobem, jak vrátit přírodě to, co nám dává, je kompostovat. Kompostování ale neznamená vyhodit banánovou slupku do lesa. Může trvat až dva roky, než se banán v přírodě rozloží!

5. tip: Ujistěte se, že jste za sebou nenechali žádný odpad.
Poslední bod je asi ten nejdůležitější. Užili jste si při kempování skvělé chvíle a je na čase vrátit se do reality? Na veškerý odpad použijte ekologicky šetrné pytle a vše (a tím máme na mysli opravdu všechno) vezměte s sebou. Ve městě pak vyhoďte do tříděných popelnic. A nezapomeňte ani na mikroodpady, jako jsou nedopalky cigaret, obaly od potravin, kousky toaletního papíru a podobně.

Vybrali jsme pro vás

Nejprodávanější
Tarano 15

Tarano 15

2 590 Kč
Nejprodávanější
Makey Sirius

Makey Sirius

2 790 Kč
Nejprodávanější
Indiana

Indiana

2 290 Kč
sdílet

Další příběhy

Jaro s Bagind

Jaro s Bagind

Jaké Bagind kousky skvěle doplní Váš jarní šatník a jsou pro jaro přímo stvořené? Objevte naše tipy.

Seznamte se s našimi výrobci

Seznamte se s našimi výrobci

Poznejte naše indické výrobce Dennise a Deepeshe a kolumbijského výrobce Lindermana.

Kožený Valentýn

Kožený Valentýn

Tipy na valentýnské dárky pro muže i pro ženy. Udělejte si letos krásný kožený Valentýn!

Cukroví z tsampy

Cukroví z tsampy

Ochutnejte cukroví z tradiční himalájské tsampy.

Vánoční dárky pro ni

Vánoční dárky pro ni

Výběr těch nejlepších vánočních dárků z pravé kůže pro maminku, babičku, sestru i kamarádku.

Vánoční dárky pro něj

Vánoční dárky pro něj

Přinášíme výběr dárků pro muže, které chcete potěšit poctivě vyrobeným dárkem. Tipy na dárky pro tatínka, dědečka, bráchu i manžela.

Diwali: svátek světel

Diwali: svátek světel

Diwali, neboli také festival světel, je jedním z nejvýznamnějších hinduistických svátků. Jeho oslavy probíhají 5 dní a provází je spousta duchovních ceremoniálů a dalších zvyklostí.

Návštěva Indie: kulturní šok

Návštěva Indie: kulturní šok

6 statečných z řad našeho týmu se vydalo na třítýdenní výpravu do daleké extotické Indie, kde sídlí naše výroba. Jaké byly první dojmy? Jak se indický život liší od toho našeho? To a mnohem víc jsme pro Vás sepsali v následujícím článku.

Můj účet

Zapomněli jste heslo?